Kāpēc ir svarīgs koksnes mitrums?
7. decembris, 2020 pl. 16:00
Koks ir higroskopisks materiāls, kas nozīmē, ka tam ir tendence absorbēt un atdot mitrumu, līdz tas nonāk līdzsvarā ar apkārtējo vidi. Tādējādi normālos apstākļos koksnes mitruma saturu lielā mērā nosaka tā vide: silta, sausa vide mēdz padarīt koku sausāku, bet vēsa, mitra – koksni mitrina.
Izvēloties masīvkoka izstrādājumus, jāpievērš liela vērība koksnes mitrumam, jo tas būtiski ietekmēs apdares materiālu kvalitāti. Piemēram, ja masīvkoka apdares materiāli uzstādīšanas brīdī ir pārāk sausi, tie absorbēs mitrumu, kas savukārt var izraisīt koksnes “uzpūšanos”, līmes un citu ķīmisko apdares līdzekļu nežūšanu, kā arī var rasties sēnes un pelējums. Pretējā situācijā, kad gaiss ir pārāk sauss, bet koksne mitra, tā var sarauties, sadalīties un plaisāt.
Izvēloties apdares materiālus iekštelpām, uzņēmuma darbinieki, iesaka izvēlēties masīvkoka izstrādājumus ar koksnes mitrumu 8-12 %, jo telpā ir pastāvīgāka temperatūra un sausāks gaiss. Savukārt izvēloties apdares materiālus āra apstākļiem, ieticamais koksnes mitrums, ir 18-20 %, jo āra apstākļos ir lielākas temperatūras svārstības un apdares materiāli ir pakļauti dažādiem nokrišņiem.
Lai gan nežāvēti kokmateriāli ir būtiski lētāki, SIA Latsketch nestrādā ar šādu koksni, jo tā ekspluatācijā ir pakļauta dažādām deformācijām, pastāv liela varbūtība, ka uz tās veidosies sēnes vai pelējums, kā arī to ir grūtāk mehāniski apstrādāt.
Atbilstošs mitrums ir jānodrošina, lai, piemēram, grīdās nerastos šķirbas, bet fasādēm, lai tās nepūtu, nedeformētos un nerastos kaitēkļi. Uzņēmuma pārstāvji uzsver, ka, izvēloties pareizo koksnes mitrumu pareizajai situācijai, klients manāmi paildzina apdares materiālu un mēbeļu kalpošanas laiku, kā arī panāk, ka tie vizuāli izskatīsies kā plānots.