Par un ap masīvkoka izstrādājumu apstrādi
Iegādājoties sev tīkamus masīvkoka izstrādājumus vienmēr ir jāpadomā par to vai varēsim par tiem parūpēties. Mēs, SIA Latsketch, jau esam par to ir padomājuši! Mēs izmantojam augstas kvalitātes, dabai draudzīgus koksnes apdares līdzekļus, kas manāmi paildzinās Jūsu izvēlēto apdares materiālu vai mēbeļu kalpošanas ilgumu.
Kā apstrādi veic SIA Latsketch?
Sākam ar to, ka saskaņojam apstrādi ar klientu, piemēram, vai tiks izvēlētā bezkrāsas eļļa, beice ar toni, laka vai kāds cits apstrādes veids. Dažiem klientiem apstrāde nemaz nav vajadzīga - atkarīgs no pasūtījuma. Visiem apstrādes veidiem - vispirms virsma, detaļa ir rūpīgi jānoslīpē (pēc apstrādes vairs neslīpē, izņemot, ja lako, tad 1. lakas kārtu viegli noslīpē). Slīpēšana, galvenokārt, ir roku darbs, apdares dēļiem slīpēšana tiek veikta rūpnieciski, izmantojot kalibrējošo slīpmašīnu. Visas eļļas un beices ir jānoslauka aptuveni pēc 10 minūtēm, kad uzklātas, citādāk virsmas paliek taukainas un tās vairs nevar noņemt (tikai ar slīpēšanas palīdzību). Beicēšana ir ļoti pieprasīta, jo rezultāts ir lielisks un saglabājas koka tekstūra.
Kāpēc virsmu ir vēlams gruntēt?
Gruntējot, mēs pārliecinamies par to, ka virsma pēc gruntēšanas būs blīva un nodrošinās īpaši labu saķeri ar virsmu un nākamo krāsas slāni, turklāt tā ir tonējama. Grunts aizpilda šķiedru un tas nozīmē to, ka krāsa uzklāsies perfekti un nebūs pat mazākās “bedrītes”. Pirms krāsošanas, pateicoties gruntēšanai būtiski samazināsies krāsas patēriņš, jo krāsa neiesūksies koksnē, līdz ar to, nevajadzēs vairākas reizes krāsot.
Kā tiek sagatavota jauna virsma pirms krāsošanas?
Ja ir nepieciešams, virsma tiek noslīpēta, tad noslauka slīpēšanas putekļus. Nelīdzenās vietas nošpaktelē, kuras pēc tam vēlreiz noslīpē, lai viss būtu vienā līmenī. Atkārtoti tiek notīrīti putekļi. Tad tiek nogruntētas virmas ar piemērotu gruntskrāsu un atkal noslīpētas, notīrītas. Pēc tam var ķerties pie krāsošanas ar ruļļiem vai otām. Lai gan grunts nodrošina, to, ka pietiek ar vienas krāsas kārtu, profesionāļi parasti krāso divas reizes, lai pārliecinātos, ka iznākums atbilst prasībām un kalpos ilgi.
Kā un kad labāk beicēt koksni?
Beicēšanu izmanto, lai pastiprinātu koksnes dabīgo krāsu, izlīdzinātu koksnes toni, ja tā atšķiras, izlīdzinātu koksnes defektus. Ja mēbeles restaurē, gandrīz vienmēr ir jāpietonē protezētās vietas. Pati beicēšana ir diezgan grūts process, ja ir jāapstrādā liela virsma. Pirms darba uzsākšanas un darba laikā beice ir rūpīgi jāizmaisa, lai pigments vienmērīgi sajauktos, tad beice ir jāuzklāj ar sūkli, izsmidzinātāju vai otu. Lai izvairītos no toņa atšķirībām, virsma no sākuma līdz beigām jāapstrādā bez pārtraukumiem. Lai iegūtu gaišāku toni, beici atšķaida, piemēram, attiecībā 1:1. Lai iegūti tumšāku toni, beici klāj atkārtoti, pēc tam, kad pirmā kārta ir iesūkusies. Pēc pilnīgas beicētās virsmas nožūšanas tā ir jānolako.
Kāpēc laka visbiežāk ir labākā izvēle?
Daudziem kokmateriāliem (īpaši cietkoksnei) ir skaistas šķiedras, tādēļ ir vērts padomāt par caurspīdīgas vai tonētas lakas izvēli krāsas vietā. Ir vairāki lakas veidi - caurspīdīgas, tonētas, spīdīgas, matētas, satīna (pa vidu matētai un spīdīgai). Ir atsevišķas lakas, kuras ir īpaši ūdensizturīgas un bez problēmām kalpos āra apstākļos. Poliuretāna laka noder interjeram, dekoratīvajai apdarei. Tā veido spīdīgu pārklājumu ar īpaši augstu cietību un nodilumizturību. Labākam rezultātiem iesaka lakot divas līdz trīs reizes. Jāatceras viegli noslīpēt primā lakas kārta un to kārtīgi notīrīt ar birsti un lupatu. Jāņem vērā, ka virmas galīgais tonis būs atkarīgs no vairākiem faktoriem: koksnes sugas, uzklātā produkta slāņu daudzuma, virmas porainības, iepriekš sagatavotajiem slāņiem.
Ar ko labāk apstādāt koka grīdas?
Ir pieejama lineļļas pernica, kas ir radīta, lai ievērojami palielinātu nodilumizturību koka grīdām. Šo pārklājumi viegli var atjaunot, turklāt, tas ir elpojošs un efektīvi pasargā virsmu no mitruma.
Kādi ir plusi un mīnusi eļļām?
Eļļotas koka virsmas ir patīkamas, tās rada
“siltuma” sajūtu un liek koksnei izskatīties dabīgai. Salīdzinoši ar citiem
apstrādes veidiem, eļļošanas process ir daudz vieglāks. Ja koksne ir apstrādāta
ar kvalitatīvu eļļu, tad pati koksne
tiks pasargāta no mitruma, pelējuma un dažādu mikroorganismu veidošanos.
Atšķirībā no citiem koksnes pārklājuma veidiem, kas uz virsmas veido plēvei
līdzīgu kārtiņu, eļļa iesūcas koka porās un no virspuses praktiski nekas nav redzams. Vienīgais mīnuss ir tāds, ka eļļošana ir
jāatkārto katru gadu, piemēram, sākoties vasaras sezonai. Jāpiebilst arī tas,
ka atkārtotajās eļļošanas reizēs eļļa būs jāizmanto daudz mazāk nekā pirmajā
reizē, jo koksnē jau būs saglabājusies eļļa no iepriekšējām reizēm.